Pałac w Krobielowicach

Jak można sprawić, żeby trasa, którą często się jeździ, stała się bardziej atrakcyjna? Wystarczy skręcić. Oczywiście powodem skrętu były trzy skrytki geocache, a miejscem ich ukrycia między innymi Pałac w Krobielowicach. W związku z tym, że to miały być nieplanowane „szybkie kesze”, zdjęcia robione były telefonem. Z góry przepraszam za ich jakość.

Skrytka: Rynek w Kątach Wrocławskich

Jej znalezienie było łatwe, gorzej sprawy się miały z jej podjęciem. Głownie dlatego, że schowana jest w dość ruchliwym miejscu. Dookoła było pełno ludzi. Drugim powodem była wysokość ukrycia. Sama raczej na pewno bym sobie z nią nie poradziła.

Kąty Wrocławskie to niewielka miejscowość zamieszkiwana przez 6683 osoby. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z 1297 roku, kiedy to Bolko I Surowy pozwolił założyć miasto na prawie średzkim. Nam czas pozwolił zobaczyć jedynie rynek. Przylegają do niego kamienice z XVIII i XIX wieku. Na środku placu stoi ratusz z 36-metrową, renesansową wieżą.

[Edit: Skrytka została zarchiwizowana.]

Skrytka: Gergard Leberecht von Blücher – Mauzoleum

Znajduje się przy drodze między Kątami Wrocławskimi a Krobielowicami, w pobliżu Mauzoleum Blüchera – feldmarszałka pruskiego, który był dowódcą Armii Pruskiej między innymi w bitwie pod Waterloo. Zmarł w 1819 roku właśnie w Krobielowicach (wtedy Krieblowitz).

Skrytka: Pałac w Krobielowicach

To dwuetapowy multicache. Niestety nie udało mi się znaleźć pierwszego etapu. Do Pałacu można się dostać przechodząc przez bramę, za którą znajduje się most. Samego Pałacu nie zwiedzałam, skupiłam się raczej na bramie. Ale na pewno wrócę tu za jakiś czas i tym razem odnotuje znalezienie!

Pałac w Krobielowicach powstał z XVI wieku w miejscu dawnej warowni obronnej. Obecny kształt zawdzięcza rozbudowie, która nastąpiła a latach 1699-1704. W 1814 roku został on przekazany feldmarszałkowi G. L. von Blücherowi (temu samego, który pochowany został w Mauzoleum) w uznaniu za wygraną z wojskami napoleońskimi. Podczas II wojny światowej i w okresie PRL-u, pałac zaczął popadać w ruinę. Obiekt na szczęście odkupił potomek feldmarszałka, mieszkający obecnie w Nowej Zelandii. Rozpoczął się remont, który stopniowo przywracał mu dawny blask. Obecnie w pałacu mieści się hotel i restauracja, a teren parku przekształcono na pole golfowe.

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.