Wrocław: wieże widokowe

Uwielbiamy wszelkiego rodzaju wieże widokowe. Jak tylko o jakiejś się dowiemy, koniecznie musimy na nią wejść. We Wrocławiu, w którym mieszkaliśmy, znajduje się kilka takich miejsc. My odwiedziliśmy 5, według nas najciekawszych punktów. Był to istny maraton, ponieważ wszystkie opisane niżej wieże, odwiedziliśmy jednego dnia.

Jest też informacja dla fanów geocachingu: w pobliżu każdej z wież znajduje się przynajmniej jedna skrytka, przez co można wybrać się na szukanie keszy szlakiem wrocławskich wież widokowych. Ciekawostką jest to, że założycielem jest ta sama osoba, która chyba nie jest świadoma, że przypadkiem (?) stworzyła widokowy trail.

Podane godziny otwarcia i cennik mogą się nieznacznie różnić – strona, na której znajdują się informacje, nie zawsze jest aktualizowana.

Wieża archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela

Znajduje się na Ostrowie Tumskim. Na platformę widokową 97-metrowej wieży kursuje winda. Sama platforma położona jest na wysokości 60 metrów. Bilety na punkt widokowy można nabyć w  przedsionku nawy głównej. W razie nieprzychylnej pogody taras jest zamknięty.
Najbliższa skrytka geocache: Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Godziny otwarcia i cennik

Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Do połowy XIX wieku znajdowało się tutaj akademickie Obserwatorium Astronomiczne. Pod koniec XX wieku w tym miejscu stworzono Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Taras widokowo położony jest na wysokości 42 metrów, do którego prowadzą schody. Na poszczególnych piętrach znajdują się wystawy stałe i czasowe oraz linia południkowa (meridiana). Do dyspozycji zwiedzających dostępne są 4 sale: Aula Leopoldyńska, Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna, Sala Longchamps. Najtańsza wersja biletu uprawnia do zwiedzania dwóch sal: Wieży Matematycznej i Auli Leopoldyńskiej.
Najbliższa skrytka geocache: Uniwersytet Wrocławski

Godziny otwarcia i cennik

Wieża Bazyliki mniejszej pw. św. Elżbiety Węgierskiej

Kościół garnizonowy położony w pobliżu Rynku. Na 90-metrową wieżę prowadzą wąskie, kręte schody, na których wyryte są co jakiś czas symbole krzyża i księżyca. Niestety mimo poszukiwań, nie udało mi się znaleźć informacji, co oznaczają oraz kto je wyrył w schodach. Podczas deszczu lub burzy, wieża jest nieczynna dla zwiedzających.
Najbliższa skrytka geocache: Jaś i Małgosia

Godziny otwarcia i cennik

Most Pokutnic – kościół pw. św. Marii Magdaleny

Most Pokutnic (zwany także Mostem Czarownic) to kładka łącząca ze sobą dwie wieże kościoła. Znajduje się ona na wysokości 45 metrów, do którego wchodzi się po schodach. Według legendy można na niej zobaczyć dusze młodych kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały zabawy i uciechy z mężczyznami. Za karę muszą one teraz przechodzić przez wąską kładkę. Punkt widokowy czynny jest cały rok.
Najbliższa skrytka geocache: Katedra Św. Marii Magdaleny

Godziny otwarcia i cennik

Sky Tower

Punkt widokowy na tym 212-metrowym budynku ma charakter tarasu zamkniętego. Położony jest na przedostatnim – 49. piętrze, na który można dostać się za pomocą windy. Jednorazowo na tarasie może przebywać do 20 osób. Bilety można kupić w specjalnym punkcie znajdującym się na pierwszym piętrze galerii, natomiast windy znajdują się od strony ul. Gwiaździstej. Czynny cały rok.
Najbliższa skrytka geocache: Sky Tower

Godziny otwarcia i cennik

[Edit: Niektóre z podanych skrytek od jakiegoś czasu są dostępne wyłącznie dla użytkowników Premium.]

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.