Albertówka – tu wraca wiara w człowieka

Szukając keszy, dotarliśmy do niesamowitego domu, jakim jest Albertówka. I znowu – gdyby nie geocaching, pewnie nigdy nie dowiedzielibyśmy się o tym miejscu. Swoją nazwę wzięło od św. brata Alberta – znanego z pełnego poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych.

Dom Albertówka

Znajduje się w Jugowicach i jest własnością Fundacji, która między innymi opiekuje się bezdomnymi mężczyznami. Sam dom został zbudowany przez ks. Franciszka Głoda – proboszcza parafii pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Podczas budowy pomagali mu właśnie ludzie bezdomni.

Mieszkający tu bezdomni w zamian za dach nad głową i wyżywienie, wykonują drobne prace, w zależności od ich możliwości i umiejętności. Opiekują się gospodarstwem, zwierzętami, prowadzą prace budowlano-remontowe, pomagają w ogrodzie czy kuchni. Czynności te pełnią funkcję terapii i resocjalizacji. Pomagają im na nowo odnaleźć się w społeczeństwie.

Mimo że fundacja nie prowadzi rejestru osób, które wyszły z bezdomności, można z całą pewnością stwierdzić, że pomogła wielu. Byli mieszkańcy Albertówki dzwonią, opowiadają co u nich słychać i jak dalej potoczyły się ich losy. Niektórzy pogodzili się z rodziną, inni znaleźli pracę i żyją na własny rachunek, część wyjechała za granicę.

Budynek pełni również funkcje domu rekolekcyjnego, w którym każdy znajdzie nocleg. Organizowane są także obozy i weekendowe pobyty z bogatym programem dnia.

Miejsce naprawdę robi wrażenie. Jest zadbane i tętni życiem. Bliskość gór i ogrom terenów zielonych sprawia, że można zdystansować się od codziennych problemów i poobcować z naturą. Nic dziwnego, że w Albertówce organizowane są także różnego rodzaju warsztaty, z których chętnie korzystają osoby z zewnątrz: zarówno młodzież jak i osoby dorosłe.

Jak pomóc?

  • Możesz podarować żywność, lekarstwa, ubrania lub środki czystości,
  • Możesz przekazać 1% swojego podatku,
  • Możesz zostać wolontariuszem (codziennym lub wakacyjnym),
  • Możesz wpłacać swoją darowiznę na konto fundacji

Więcej informacji pod numerami telefonu 663 124 519 lub 783 283 614 oraz na stronie internetowej.

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.