Srebrna Góra i jej twierdza

Srebrna Góra to piękne miasto o bogatej historii. Największą atrakcją jest oczywiście znajdująca się tu twierdza, jednak warto zatrzymać się i w samym mieście. Jest tu wiele budynków zachowujących swój historyczny kształt. Centralny punkt miasta stanowi fontanna z bardzo przyjemnie urządzonym placem.

Twierdza Srebrna Góra

Powstała w latach 1765 – 1777 w celu ochrony, zdobytego przez Prusy, Śląska. Jedynym sprawdzianem obronności fortyfikacji było oblężenie przez wojska napoleońskie 28 czerwca 1807 r. Twierdza nie została jednak zajęta, gdyż 9 lipca 1807 podpisano pokój w Tylży i wrogie wojska zakończyły szturm. Podczas II wojny światowej utworzono tu karny obóz jeniecki, Oflag VIII B, w którym więziono polskich oficerów.

Twierdza składa się z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Głόwny jej trzon tworzy zespół bastionόw z Donjonem w środku. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Znajdowały się tu także magazyny, studnia, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia, co czyniło go samowystarczalnym.

Turystów odwiedzających twierdzę oprowadzają przewodnicy – żołnierze, którzy przedstawiają jej historię, prezentują broń oraz eksponują znaleziska militarne i gόrnicze z okolic Srebrnej Gόry.

Godziny otwarcia i cennik
Godziny otwarcia:
od września do czerwca
poniedziałek – niedziela: 10:00 – 18:00

od lipca do sierpnia
poniedziałek – piątek: 10:00 – 18:00
sobota – niedziela: 10:00 – 19:00

Ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się pomiędzy godz. 16:00 a godz. 17:00, natomiast w weekendy wakacyjne pomiędzy godz. 17:00 a godz. 18:00.

Cennik:
bilet normalny – 17 zł,
bilet ulgowy – 14 zł

Fort Ostróg

Mało kto wie, że w Srebrnej Górze znajduje się jeszcze jeden obiekt, który można zwiedzić. Prowadzą do niego liczne drogowskazy, więc bez problemu każdy powinien do niego trafić. Został wzniesiony w latach 1766 – 1771, a swoja nazwę zawdzięcza wzniesieniu, na którym powstał. Składa się z dwukondygnacyjnych kazamat ze strzelnicami, które otaczają dziedziniec.

W roku 1913 fort przebudowano. Zlokalizowano w nim schronisko młodzieżowe. Następnie, pod koniec lat 30. XX wieku, znajdował się tu na ośrodek szkoleniowy Hitlerjugend. Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację fortu, który był systematycznie rozkradany.

Obecnie fort jest w rękach osób prywatnych, którzy chcą przywrócić mu dawną świetność. Jest systematycznie porządkowany i remontowany. Podczas naszych odwiedzin, w pomieszczeniach zorganizowane były trzy wystawy: Wystawa Narzędzi Tortur, Historyczna Wystawa Posiadania poszerzona o zbiór militariów oraz Sala Strachów i Straszydeł.

Godziny otwarcia i cennik
Godziny otwarcia:
od maja do października
wtorek – niedziela: 10:00 – 18:00

od listopada do grudnia
sobota – niedziela: 10:00 – 16:00

Cennik:
bilet normalny – 10 zł,
bilet ulgowy – 8 zł

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.