Toruń – co warto zobaczyć? [GOTOWA LISTA 20 MIEJSC]

Szukając toruńskich skrytek geocache, mijaliśmy także wiele miejsc, o których nie wspomniałam we wcześniejszym poście. Toruń posiada ogrom atrakcji, dlatego nie sposób wymienić wszystkich. Poniżej zamieściliśmy te, które według nas zasługują na chwilę uwagi. Są to popularne atrakcje (takie jak Dom Kopernika) oraz miejsca mnie znane – takie których się nie zauważa, mimo że mija się je codziennie. Wszystkie znajdują się w bliskim sąsiedztwie centrum – pamiętajcie, mieliśmy tylko kilka godzin na poznanie miasta.

Co warto zobaczyć?

1. Kościół św. Katarzyny

Powstał w latach 1894 – 1897 w miejscu dawnej kaplicy. Jest to neogotycka, jednonawowa świątynia o sklepieniu gwiaździstym. Od 1920 roku pełni funkcję kościoła garnizonowego.

2. Kościół św. Szczepana

Kościół zbudowany został w latach 1903-1904 jako kościół kalwiński. Od 1921 roku mieści się tu parafia ewangelicko-augsburska. Najcenniejszym jego wyposażeniem jest XVII-wieczny obraz Adoracji Baranka Apokaliptycznego – jedyny zachowany element ze znajdującego się tu wcześniej zboru św. Trójcy.

3. Teatr im. Wilama Horzycy

Teatr powstał w 1904 roku. Na początku wystawiano tu tylko spektakle niemieckojęzyczne, a wśród ludności Torunia popularny był zwrot: „prawdziwy Polacy tam nie chadzają”. Dopiero od 1920 roku rozpoczęto pokazywać także polskie przedstawienia. Zainaugurowała to „Zemsta” Aleksandra Fredry, którą oglądał między innymi premier Wincenty Witos.

4. Nowy Arsenał

Budynek usługowo-biznesowy powstały w miejscu dawnego magazynu żywności Twierdzy Toruń z 1834 roku. Wcześniej istniał tam kościół św. Mikołaja i klasztor dominikanów.

5. Budynek Straży Pożarnej

To tutaj swoją siedzibę ma Komenda Wojewódzka  Państwowej Straży Pożarnej. Budynek powstał w latach 1901-1903 i od początku funkcjonował jako budynek straży (wtedy nazywanej Miejską Strażą Ogniową). Od lat 80. XX wieku obiekt pełni jedynie funkcję administracyjną. Remiza mieści się przy ul. Legionów.

6. Areszt śledczy

Przez miejscowych nazywany „Okrąglakiem”, ze względu na kształt budynku, w którym się mieści. Zlokalizowany jest obok Sądu Okręgowego. Koniec jego budowy przypada na rok 1866. Toruński Areszt Śledczy jest wykorzystywany jako sceneria dla licznych filmów. „Występował” między innymi w filmie Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór” oraz w filmie „Panoptico” Marcina Gładycha. W podziemiach  znajdują się pozostałości XIII wiecznych murów miejskich.

7. Budynki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Zespół budynków uczelnianych, z najpiękniejszym – reprezentacyjnym Collegium Maximum na czele.

8. Muzeum Podróżników im. Tony Halika

Warto zobaczyć otwarte od 2003 roku Muzeum Podróżników. Na jego ekspozycje składa się ponad 500 różnych obiektów, które w 1999 roku, po śmierci męża, przekazała Elżbieta Dzikowska. Są to głównie przedmioty będące pamiątkami z ich wspólnych wypraw i wędrówek, a także rzeczy osobiste Tony’ego Halika.

9. Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego

Niezwykle fotogeniczny obiekt w Toruniu. Zbudowany jako pierwszy drogowy most umożliwiający przeprawę przez Wisłę. Jest doskonale widoczny z nieopodal położonego bulwaru miejskiego, gdzie znajduje się obraz upamiętniający zerwanie mostu z 1853 roku. Obok obrazu, pod mini-molo, mieszkają krasnale.

10. Dom Mikołaja Kopernika

Tak naprawdę nie ma pewności czy Mikołaj Kopernik urodził się właśnie w tym domu. Rodzina Koperników posiadała wtedy kilka kamienic, jednak ta jako jedyna przetrwała do dzisiaj w niewiele zmienionym stanie. Bogato zdobiona elewacja pochodzi z XV wieku. Obecnie w budynku tym znajduje się muzeum, które przybliża odwiedzającym życie codziennie rodziny astronoma: przedstawia wystrój pomieszczeń, przybliża biografię Mikołaja Kopernika oraz pokazuje jak wyglądał ówczesny Toruń.

11. Dom Eskenów

Okazała rezydencja mieszczańska z XIV wieku, należąca do toruńskich patrycjuszy zajmujących się handlem zbożem. Wielokrotnie przebudowywana. W 1844 roku została przeznaczona na spichlerz. Obecnie znajduje się tu Muzeum Archeologii i Historii.

12.  Zamek Krzyżacki

Są to pozostałości po najstarszej siedzibie krzyżackiej na Ziemi Chełmińskiej. Zbudowana została w latach 50. XIII wieku i służyła głównie jako baza wypadowa na podboje Prusów. Została zdobyta w 1454 roku przez mieszczan i decyzją Rady Miasta zburzona. W latach 60. XX wieku odkopano jej pozostałości i w formie trwałej ruiny przypomina o zwycięstwie nad Zakonem Krzyżackim. Zamek Krzyżacki wraz z innymi elementami Średniowiecznego Zespołu Miejskiego wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

13. Ul. Ciasna

Kolejna miejska ciekawostka, którą warto zobaczyć. Pierwszy raz wymieniona została w dokumentach z XIV wieku i od tego czasu funkcjonuje z niezmienioną nazwą, która nawiązuje do jej wyglądu. Jest to niezwykle urokliwa, wąska uliczka – jedna z najstarszych w całym Toruniu. Na szczególna uwagę zasługuje najwęższy jej odcinek, który posiada niecałe 3 metry szerokości.

14. Mury obronne

Najdłuższy fragment zachowanych murów miejskich zlokalizowany jest wzdłuż Wisły. Toruńskie mury obronne uznawane były za najmocniejsze na obecnych ziemiach polskich. Posiadały podwójny system umocnień oddzielony fosą.

15. Kamienice i ich detale

Podczas zwiedzania miasta, warto czasami zadrzeć głowę i skierować wzrok na kamienice, które się mija. Ich detale, ornamenty i ozdoby przypominają o dawnych czasach, w których powstawały. Można natknąć się na typowe gotyckie kamienice oraz te, powstałe w stylu renesansowym czy manierystycznym.

16. Tereny zielone

Toruń posiada wiele skwerów i parków godnych uwagi. A w nich pełno elementów małej architektury. Oprócz ławek i miejsc sprzyjających rekreacji, znaleźć tu można między innymi pomniki.

17. Bar Miś

Znajduje się na Rynku Staromiejskim, a wystrój nawiązuje do komedii Stanisława Barei „Miś”. Niestety, kiedy odwiedzaliśmy Toruń, bar był zamknięty.

18. Pomnik Filusia

Poświęcony pamięci rysownika Zbigniewa Lengerna, który studiował w Toruniu.

19.Toruńskie pierniki

Chyba nikogo nie trzeba zachęcać do odwiedzenia tego miejsca. W mieście zlokalizowanych jest kilka „sklepów firmowych”, w których można nabyć oryginalne toruńskie pierniki . Ja polecam bursztynowe serca! Ci z Was, którzy ciekawi są jak one powstają, mogą odwiedzić Muzeum Piernika, mieszczącei się w byłej  XIX – wiecznej fabryce piernika, należącej niegdyś do rodziny Weese.

20. Trasa spacerowa

Tutaj nie będę się rozpisywać. Trasę spacerową „ułożyły” skrytki geocache, które znajdują się w okolicy Starego i Nowego Rynku.

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.