Zamek Grodno i Jarmark Średniowieczny

Marzyliście kiedyś, żeby chociaż na chwilę przenieść się w czasy średniowiecza? Spacerować wśród rycerzy, mnichów, księżniczek? Przyglądać się na żywo pracy „białogłowych” lub skosztować ówczesnych potraw? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby marzenia stały się rzeczywistością. Co roku, w drugiej połowie maja, Zamek Grodno zamienia się w średniowieczną siedzibę rycerską. O dobrą zabawę dbają organizatorzy –  Gmina Walim oraz Bractwo Zamku Grodno.

Zamek Grodno

Mieści się na szczycie wzgórza Choina (450 m n.p.m.), do którego prowadzi bardzo dobrze oznakowany szlak. Droga do zamku jest krótka i zajmuje około 10-15 minut. Jako początek trasy najczęściej wybiera się miejscowość Zagórze Śląskie.

Pierwszy zachowany dokument, w którym wspomina się Zamek Grodno, pochodzi z 1315 roku. Jednak podania głoszą, że już w roku 800 mieściła się tutaj warownia. Podczas swojej historii wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1545 roku rozpoczęto przebudowę zamku, próbując nadać mu renesansowy wygląd. Z tego okresu pochodzą między innymi zdobienia budynku przedbramia, uznawane za jedne z najpiękniejszych na Śląsku. W 1689 r., w wyniku uderzenia pioruna, spłonęła wieża zamkowa. Kolejne lata również przyczyniły się do niszczenia zamku. W 1789 r zamek popadł w ruinę – zawaliły się ściany obiektu. Na początku planowano zamek rozebrać, a pozyskany materiał budowlany sprzedać. Jednak z inicjatywy historyka, profesora Jana Gustawa Büschniga, zamek został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem i sukcesywnie remontowany. Przeprowadził on wiele prac adaptacyjnych, przystosowując go do celów turystycznych.

Godziny otwarcia i cennik
Godziny otwarcia:
♦W miesiącach od października do kwietnia:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00.
♦W miesiącach od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00.
Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.
Cennik:
bilet normalny: 25 zł
bilet ulgowy: 15 zł

Istnieje możliwość zakupienia biletu łączonego razem ze zwiedzaniem Sztolni Walimskich
Istnieje możliwość nocnego zwiedzania Zamku Grodno – po wcześniejszej rezerwacji

Więcej informacji na stronie Zamku Grodno

Jarmark Średniowieczny

W weekend, w którym odbywa się Jarmark Średniowieczny, nie ma możliwości zwiedzania zamku. Atrakcją jest wtedy bez wątpienia sam jarmark i towarzyszące mu pokazy.

Przez jeden weekend w roku można poczuć prawdziwie średniowieczną atmosferę – wszędzie znajdują się kramy, w których możemy podpatrzeć pracę średniowiecznych rzemieślników oraz zakupić ręcznie wykonane produkty – miody pitne, średniowieczne ozdoby czy ceramikę. Ale na patrzeniu się nie kończy – możemy się sprawdzić, tworząc na kole garncarskim, np. wazony, dzbanki czy miseczki. Oprócz tego zaplanowanych jest wiele dodatkowych atrakcji: nauka tańca średniowiecznego, możliwość zrobienia sobie zdjęcia w zbroi, strzelanie z łuku czy szukanie ukrytego na zamku skarbu.

Jednak prawdziwym gwoździem programu są organizowane wtedy dwa turnieje bojowe – rycerski i wojów.

Aktualne informacje można uzyskać m.in. na facebookowym profilu Bractwa Zamku Grodno.

Restauracja „Zagroda”

Wracając z Jarmarku, warto zatrzymać się w „Zagrodzie”.  Restauracja znajduję się w Zagórzu Śląskim, z dala od głównej drogi. Wnętrze utrzymane jest w rustykalnym stylu. Panuje tam niepowtarzalny klimat, a ich żurek w chlebie jest po prostu rewelacyjny! Posiadają oni także mini zoo, w którym mieszkają króliki, lama, świnki, kucyki, strusie, psy, koty, kozy, papugi. Lub udać się na spacer po „tamie w Zagórzu”, a dokładniej na zaporę wodną położoną nad sztucznie utworzonym Jeziorem Lubachowskim.

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.