Marzyliście kiedyś, żeby chociaż na chwilę przenieść się w czasy średniowiecza? Spacerować wśród rycerzy, mnichów, księżniczek? Przyglądać się na żywo pracy „białogłowych” lub skosztować ówczesnych potraw? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby marzenia stały się rzeczywistością. Co roku, w drugiej połowie maja, Zamek Grodno zamienia się w średniowieczną siedzibę rycerską. O dobrą zabawę dbają organizatorzy – Gmina Walim oraz Bractwo Zamku Grodno.
Zamek Grodno
Mieści się na szczycie wzgórza Choina (450 m n.p.m.), do którego prowadzi bardzo dobrze oznakowany szlak. Droga do zamku jest krótka i zajmuje około 10-15 minut. Jako początek trasy najczęściej wybiera się miejscowość Zagórze Śląskie.
Pierwszy zachowany dokument, w którym wspomina się Zamek Grodno, pochodzi z 1315 roku. Jednak podania głoszą, że już w roku 800 mieściła się tutaj warownia. Podczas swojej historii wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1545 roku rozpoczęto przebudowę zamku, próbując nadać mu renesansowy wygląd. Z tego okresu pochodzą między innymi zdobienia budynku przedbramia, uznawane za jedne z najpiękniejszych na Śląsku. W 1689 r., w wyniku uderzenia pioruna, spłonęła wieża zamkowa. Kolejne lata również przyczyniły się do niszczenia zamku. W 1789 r zamek popadł w ruinę – zawaliły się ściany obiektu. Na początku planowano zamek rozebrać, a pozyskany materiał budowlany sprzedać. Jednak z inicjatywy historyka, profesora Jana Gustawa Büschniga, zamek został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem i sukcesywnie remontowany. Przeprowadził on wiele prac adaptacyjnych, przystosowując go do celów turystycznych.
Jarmark Średniowieczny
W weekend, w którym odbywa się Jarmark Średniowieczny, nie ma możliwości zwiedzania zamku. Atrakcją jest wtedy bez wątpienia sam jarmark i towarzyszące mu pokazy.
Przez jeden weekend w roku można poczuć prawdziwie średniowieczną atmosferę – wszędzie znajdują się kramy, w których możemy podpatrzeć pracę średniowiecznych rzemieślników oraz zakupić ręcznie wykonane produkty – miody pitne, średniowieczne ozdoby czy ceramikę. Ale na patrzeniu się nie kończy – możemy się sprawdzić, tworząc na kole garncarskim, np. wazony, dzbanki czy miseczki. Oprócz tego zaplanowanych jest wiele dodatkowych atrakcji: nauka tańca średniowiecznego, możliwość zrobienia sobie zdjęcia w zbroi, strzelanie z łuku czy szukanie ukrytego na zamku skarbu.
Jednak prawdziwym gwoździem programu są organizowane wtedy dwa turnieje bojowe – rycerski i wojów.
Aktualne informacje można uzyskać m.in. na facebookowym profilu Bractwa Zamku Grodno.
Restauracja „Zagroda”
Wracając z Jarmarku, warto zatrzymać się w „Zagrodzie”. Restauracja znajduję się w Zagórzu Śląskim, z dala od głównej drogi. Wnętrze utrzymane jest w rustykalnym stylu. Panuje tam niepowtarzalny klimat, a ich żurek w chlebie jest po prostu rewelacyjny! Posiadają oni także mini zoo, w którym mieszkają króliki, lama, świnki, kucyki, strusie, psy, koty, kozy, papugi. Lub udać się na spacer po „tamie w Zagórzu”, a dokładniej na zaporę wodną położoną nad sztucznie utworzonym Jeziorem Lubachowskim.
Loading map...
p