Jeziorko Daisy – Jezioro Zielone

Jeziorko Daisy (oficjalnie Jezioro Zielone) wchodzi w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego. Utworzony na jego obszarze Rezerwat Przyrody chroni 180 gatunków roślin – głównie paprotników i mchów – oraz 16 gatunków skorupiaków żyjących w wodach jeziorka.

Wapień rafowy

Samo jezioro to zalane wyrobisko kamieniołomu, które powstało w 1870 roku po eksploatacji dewońskich wapieni rafowych. Jego powierzchnia wynosi 0.66 ha, a głębokość sięga do 23 metrów. Pierwsze wzmianki na temat kamieniołomu sięgają roku 1831. W trakcie jego działalności powstało wiele budynków, pomagających w obsłudze wyrobiska. Między innymi dwa piece – wapienniki – w których wypalano skały, do momentu aż uzyskano wapień.

Obecnie skały, tworzące urwiska są bardzo cenne dla geologów. Można na nich dostrzec skamieniałości korali, liliowców czy ramienionogów. Są dowodem na to, że kiedyś teren ten znajdował się pod wodą. A to dlatego, że powstają one w płytkim morzu o temperaturze przynajmniej 20°C. Pierwszym ich badaczem był polski przyrodnik Władysław Dybowski (1873 r.).

Po eksploatacji wapienia, kamieniołom zalano. Ze względu na kolor jaki odbija się w tafli jeziora, oficjalnie nazwano zbiornik Jeziorem Zielonym.

Księżna Daisy

Do 1945 roku jeziorko nazywano Daisy-See, na cześć Księżnej Daisy von Pless (a dokładniej Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, ur. jako Mary Theresa Olivia Cornwallis-West) – jednej z właścicielki pobliskiego Zamku Książ.

Księżna bardzo upodobała sobie okolice jeziorka, do którego bardzo często urządzała przejażdżki konne. To na jej polecenie przebudowano dawne budynki oraz zmieniono charakter tego miejsca.

Dawne budynki przekształcono między innymi w domek myśliwski. Zlokalizowany został nad samym urwiskiem, z którego rozciągał się malowniczy widok na jezioro. Nieopodal zbiornika, sztucznie usypano staw rybny, z którego poprowadzono kamienne koryto prowadzące prosto do jeziora. Wpadająca do niego woda zamieniała się w wodospad.

Jak dojść?

Obecnie Jeziorko Daisy stanowi częsty cel niedzielnych spacerów. W cieplejsze dni można rozpalić ognisko, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu, a z pobliskich tablic – zapoznać się z historią miejsca oraz życiem samej Księżnej.

Chociaż wielu „miejscowych” o Jeziorku Daisy słyszało, nie wszyscy wiedzą jak do niego dojść. A tras jest przynajmniej trzy:

  • od strony Mokrzeszowa, nieoznakowaną polną drogą,
  • od strony wsi Pogorzała, szlakiem zielonym (Zamków Piastowskich),
  • od strony Witoszowa Górnego, szlakiem żółto-niebieskim (Ułanów Legii Nadwiślańskiej).

Geocaching

Miłośnicy geocachingu także znajdą coś dla siebie. Wybierając szlak żółto-niebieski, dotrzemy do TEJ SKRYTKI. Będąc na miejscu warto poszukać także TEGO KESZA. Jednak głównym celem geocachingowej wyprawy będzie niewątpliwie Skarb Księżnej Daisy. W rozwiązaniu zagadki pomogą dwa inne kesze, skrywające podpowiedzi: Jeziorko Daisy #1 oraz Jeziorko Daisy #2.

[Edit: Ostatnio powstał ciekawy trial, który jest doskonałą propozycją spaceru po Księżańskim Parku Krajobrazowym i Rezerwacie Przyrody „Jeziorko Daisy”. Początek trasy znajdziecie TUTAJ lub TUTAJ – w zależności, z której strony zaczniecie wycieczkę.]

P.S. Zdjęcia wykonano pod koniec lutego, dlatego nie oddają w pełni niezwykłości jeziora. W miesiącach wiosenno-letnich kolor wody jest naprawdę zielony i doskonale komponuje się z otaczającą go roślinnością.

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.