Opole – spacer po Stolicy Polskiej Piosenki

Opole – miasto wojewódzkie i Stolica Polskiej Piosenki. Przez dość długi czas byłam na nie „obrażona”. Spędziłam w nim pół roku, które zdecydowanie bardziej wolałam spędzić w innym mieście. A ten przymus mieszkania tam sprawił, że gdy padała propozycja : „może pojedziemy do Opola?”, zawsze odpowiadałam: „NIE”. Ale do czasu. Kiedy w grę zaczęło wchodzić odwiedzenie ogrodu zoologicznego, zaczęłam się przekonywać. I tak w jeden z czerwcowych dni, ruszyliśmy na zwiedzanie Opola. Przy okazji szukając skrytek, których w mieście jest nie mało. Nam udało się ich znaleźć 13. A na koniec żałowaliśmy, że musieliśmy tak szybko wracać, bo zdecydowanie spędzilibyśmy tutaj więcej czasu.

Opole – co zobaczyliśmy?

Stolica Polskiej Piosenki

Opole znane jest przede wszystkim  z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Nic więc dziwnego, że właśnie to miasto uznawane jest za stolicę polskiej piosenki. Po całym mieście „rozsiane” są elementy, nawiązujące do muzyki.Jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić jest Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, czyli słynna Muszla Koncertowa. Następnie można udać się do rynku, gdzie znajduje się Aleja Gwiazd. Mało kto wie, że w ogrodzie zlokalizowanym nieopodal możemy podziwiać posągami znanych wokalistów.

Wieża Piastowska

Jest to pozostałość po nieistniejącym już Zamku Piastowskim wzniesionym w 1217 roku. Samą wieżę dobudowano później, bo w roku 1300. Posiadała ona funkcje mieszkalno-obronną. Od 2014 roku jest otwarta dla turystów. Niestety, mimo zapewnień na stronie internetowej, punkt widokowy był zamknięty.

Staw Zamkowy

Stanowi fragment dawnej fosy, otaczającej zamek. Staw w latach 30. XX wieku wykorzystywano jako obiekt sportowo-rekreacyjny. Latem pływały po nim łódki, zimą zamieniał się w lodowisko. Przeprowadzano tu nawet zawody. W 1934 roku rozegrano Mistrzostwa Niemiec, które wygrała Maxie Herber, późniejsza medalistka olimpijska. Po powodzi w 1997 roku staw został zasypany i zamieniony na największą fontannę w  mieście.

Most Zakochanych

Chyba każde większe miasto posiada takie miejsce. Zakochani podpisują kłódkę imionami, przyczepiają ją do mostu, a kluczyk wrzucają do wody. Ma to symbolizować trwałość w miłości. Najsłynniejszym tego typu mostem jest Most Tumski we Wrocławiu. W Opolu taką funkcję spełnia Most Groszowy, na którym  z dnia na dzień przybywa symboli miłości.

Rynek

Jego kształt nadano już w średniowieczu, kiedy zaczęto stawiać budynki wokół placu. Na początku były one drewniane, z czasem zaczęto budować je z cegły. W czasie II wojny światowej ogromna część rynku została zrównana z ziemią. Po wojnie kamienice zaczęto odbudowywać, nadając im barokowy styl.

Opolska Wenecja

Prowadzi wzdłuż Młynówki, która zajmuje dawne koryto Odry. Tuż nad rzeką, na starych murach obronnych, zbudowano spichlerze i domy mieszkalne. Patrząc od ul. Piastowskiej ma się wrażenie, że wychodzą one z wody. Momentami do złudzenia przypominają włoską Wenecję. Warto wybrać się tu wieczorem. Całość jest podświetlona, a towarzyszące iluminacje jeszcze bardziej podkreślają charakter tego miejsca.

Wyspa Bolko

Nazywana zielonymi płucami miasta. Stanowi dawny kompleks parkowy z przepięknym drzewostanem. Powstało tutaj wiele ścieżek pieszo-rowerowych, a bujną roślinność przecinają stawy. To tutaj znajduje się także opolskie ZOO.

Plac Daszyńskiego

Zlokalizowany na nim jest mały skwer, który powstał w 1907 roku. Od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany i poszerzany o elementy małej architektury. Na uwagę zasługuje fontanna, która według zapisów stoi w miejscu dawnej studni. Główna postacią jest Ceres – rzymska bogini urodzaju. Rzeźby dolne przedstawiają dwóch rybaków z siecią, górnika z kilofem, kobietę ze snopami zboża i kobietę z koszem owoców. Symbolizują one opolskie rybactwo, przemysł wapienniczy oraz rolnictwo.

Katedra

A dokładniej kościół katedralny pw. Św. Krzyża. Powstał w XV wieku i był kilkakrotnie przebudowywany. Dzięki dwóm 73-metrowym wieżom, stanowi najwyższy budynek w mieście.

Opolski teatr

Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego działa w opolu od 1975 roku. Pierwszym wystawionym spektaklem było „Przedwiośnie” w reżyserii Stanisława Brejdyganta.  Posiada 4 sceny, w których łącznie może zasiąść 983 osoby.

Z głową w chmurach

Każde miasto warto zwiedzać też patrząc w górę – na kamienice, ich detale, mijane obiekty. Będąc w Opolu udało się nam wypatrzeć takie oto płaskorzeźby.

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.