Toruń – przewodnik geocachingowy

Zdarzyło Wam się, że znaleźliście się w środku jakiegoś miasta? Nie planowaliście tego, więc nie bardzo wiecie, gdzie warto się wybrać i co zobaczyć? I tu z pomocą przychodzi geocaching. Dlaczego? Ponieważ miejskie skrytki umieszczane są zazwyczaj w pobliżu zabytków, pomników oraz innych ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Dzięki nim, nie znając miasta, można je bez problemu zwiedzić, zapoznając się także z jego historią.

Geocaching zamiast przewodnika

Tak było w naszym przypadku. Wracając z Górzna, postanowiliśmy zahaczyć o Toruń. Taka spontaniczna akcja. W Toruniu nigdy wcześniej nie byliśmy, a jedynymi rzeczami, z którym miasto nam się kojarzył to pierniki, Mikołaj Kopernik i pewna stacja radiowa. Na szczęście wokół rynku powstały kesze, pokazujące piękno miasta. Oczywiście Toruń posiada ich o wiele więcej, my jednak skupiliśmy się na tych 9. Jest to seria, składająca się z 8 skrytek, w których ukryte są cyfry, a następnie podstawić je do wzoru, znajdującego się w skrytce numer 9 – bonusowej.

Seria jest z gatunku tych „lekkich, łatwych i przyjemnych”. Mimo tego, całość zajęła nam kilka godzin – bardzo mocno nastawiliśmy się na zwiedzanie, robienie zdjęć i spacerowe tempo z przerwą na obiad. No i nie skupiliśmy się tylko na miejscach wyznaczonych przez skrytki, co opisaliśmy w tym poście.

Toruń 1 – Pod Krzywą Wieżą

Okazuje się, że nie tylko Ząbkowice słyną z Krzywej Wieży. Toruńska wieża stanowi fragment średniowiecznej baszty obronnej. W wyniku przesunięcia się piaszczysto-gliniastego podłoża, zaczęła się ona pochylać. W 2007 roku odchylenie szczytu wieży od pionu wyniosło 146,171 cm.

Toruń 2 – Katedra świętych Janów

Bazylika katedralna świętych: Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. To gotycki kościół, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Wewnątrz znajduję się wiele cennych dzieł sztuki średniowiecznej i nowożytnej. Pochowane jest tu także serce Jana Olbrachta.

Toruń 3 – Bulwar Filadelfijski

Jest to ulica biegnąca wzdłuż Wisły. Znajdują się tu trzy przystanki żeglugi pasażerskiej, minimolo, ogródki piwne. Na tym bulwarze kręcono pierwsze sceny do filmu Marka Piwowskiego „Rejs”.

Toruń 4 – Baj Pomorski

Pod tą nazwą kryje się jeden z najbardziej znanych teatrów lalek w Polsce. Wystawiane są w nim spektakle nie tylko dla dzieci, ale także te, adresowane do widzów dorosłych. Niesamowite wrażenie robi sam budynek teatru, stylizowany na gigantyczny kredens.

Toruń 5 – Rynek Nowomiejski

Znajduje się w tym miejscu od początku istnienia Torunia, to jest od około 1264 roku. Razem z Ratuszem Nowomiejskim stanowi centralny punkt Nowego Miasta.Otoczony jest XIX-wiecznymi kamienicami, a wschodni narożnik zajmuje kościół św. Jakuba.

Toruń 6 – Muzeum Etnograficzne

Zlokalizowane jest w dawnym Arsenale Artyleryjskim. Od 1959 roku pokazuje i dokumentuje kulturę ludową na Kujawach, Pałukach, Kaszubach i ziemi chełmińskiej. Organizuje ono wystawy stałe i czasowe. Obok budynku muzeum znajduje się skansen, prezentujący oryginalną zabudowę wiejską z regionów Kujaw i Pomorza.

Toruń 7 – Planetarium

Zlokalizowane jest na obrzeżach Starego Miasta. Można tu podziwiać seanse astronomiczne przeznaczone dla różnych grup wiekowych oraz obejrzeć interaktywną wystawę Orbitarium.

Toruń 8 – Fontanna Cosmopolis

Powstała w 2008 roku. Pierwotnie miała nawiązywać do ósmej strony słynnej księgi „O obrotach sfer niebieskich”
Mikołaja Kopernika, jednak w trakcie realizacji wprowadzono wiele zmian. W sezonie letnim, głównie wieczorami, emitowany jest tu spektakl wodno-świetlny, do którego podkład muzyczny stanowi specjalnie na ten cel skomponowany utwór „Cosmopolis” Krzesimira Dębskiego.

Toruń – Bonus

Mieści się gdzieś w Starym Rynku, gdzie znajdują się takie obiekty jak: Ratusz Staromiejski, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, Fontanna z flisakiem, kościół Ducha Świętego oraz kościół Najświętszej Marii Panny.

[Edit: Obecnie seria została lekko zmieniona.]

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.