Górzno i skarby lasu

Zastanawialiście się kiedyś co kryje las? Odpowiedź jest oczywista – SKARBY! Skarby Lasu to największy w Polsce i jeden z największych w Europie geocachingowy trail. Składa się z 420 skrytek. Mieści się on na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i powstał za zgodą i przy pomocy Nadleśnictwa Brodnica oraz dyrekcji i pracowników parku. Seria „Leśne Skarby” od momentu powstania przyciąga keszerów nie tylko z całej Polski, ale również tych z zagranicy. I nic dziwnego – Górzno uznawane jest za Mekkę polskiego geocachingu – każdy keszer przynajmniej raz powinien się tu pojawić.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy

Utworzony został w 1990 roku jako miejsce ochrony niepowtarzalnych elementów przyrody ożywionej i nieożywionej. Zajmuje obszar o powierzchni 27764 ha, który leży na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Charakteryzuje się unikalnym krajobrazem, na który wpływ miało ostatnie zlodowacenie Polski. Można tu dostrzec: wzgórza morenowe, pagórki kemowe, zespoły drumlinowe, sandry, obniżenia i zagłębienia wytopiskowe czy rynny subglacjalne. Różnica wysokości między najniższym a najwyższym punktem parku wynosi prawie 110 m. 70% jego powierzchni stanowią duże, zwarte kompleksy leśne.
Na terenie parku znajdują się 34 pomniki przyrody, wśród których najpopularniejszy jest „Dąb Rzeczpospolitej”. Utworzono również 7 rezerwatów przyrody. Są to:
  • „Szumny Zdrój„
  • „Jar Brynicy„
  • „Jar Brynicy II„
  • „Ostrowy nad Brynicą”
  • „Czarny Bryńsk„
  • „Klonowo”
  • „Płociczno”.

Nic więc dziwnego, że taki park skrywa na swoim terenie prawdziwe skarby. A dostać się do nich możemy dzięki dobrze rozwiniętym szlakom – poruszać możemy się ścieżkami rowerowymi i pieszymi o łącznej długości 250 km. Oprócz nich występują też: specjalny szlak nordic walking oraz kilka ścieżek edukacyjnych. Utworzone zostały także miejsca postojowe dla samochodów, a całość jest doskonale oznakowana i zagospodarowana.

Skarby Lasu

Skarby Lasu to nie tylko seria skrytek geocache. To przede wszystkim miejsca, które nam pokazują – do których nas prowadzą. Dzięki opisom poszczególnych keszy możemy, np. dowiedzieć się jakie rośliny upodobały sobie te tereny, sprawdzić się w teście na znajomość gatunków drzew, podziwiać przepiękne jeziora polodowcowe czy próbować wypatrzeć zwierzęta zamieszkujące las.

Geocaching

„Trochę” keszy udało nam się znaleźć. Niestety nie wszystkie – co jest też plusem – mamy pretekst, żeby tu wrócić. Trasa biegnie leśnymi ścieżkami. Nie jest trudna, lecz po prostu długa. Po tym wyjeździe zaczęłam poważnie zastanawiać się nad wyrobieniem sobie pieczątki. Ręczne wpisywanie się do logbooka, przy takiej ilości skrytek, jest strasznie męczące i czasochłonne. [Edit: Do tej pory intensywnie myślę nad pieczątką – to już prawie 3 lata :)]

Flora

Świat roślin Górznieńsko-Lidznarskiego Parku Krajobrazowego znacznie różni się od flory występującej w sąsiednich regionach. Składa się na niego wiele gatunków reliktowych i glacjalnych. Znaczną grupę stanowią także gatunki górskie. Stwierdzono występowanie ponad 900 różnych gatunków roślin, dlatego nie będę ich wymieniać. Zainteresowanych odsyłam na stronę Parku Krajobrazowego.

Fauna

Świat zwierzęcy to głównie gatunki leśne – sarny, dziki, jelenie, zające. W lasach parku mieszka również niewielka populacja wilków. Coraz częściej można zobaczyć tutaj łosie. 25% wszystkich ssaków stanowią nietoperze. Ze względu na mnogość siedlisk, spotkać tu można liczne gatunki ptaków. Przykładami mogą być: bielik, sokół wędrowny, bocian czarny, czapla siwa, zimorodek, dudek, trzciniak, krzyżodziób świerkowy czy żuraw. Oprócz tego na terenie Górznieńsko-Lidznarskiego Parku Krajobrazowego natknąć możemy się na traszki, kumaka nizinnego, rzekotkę drzewną, jaszczurkę zwinkę, padalca, zaskrońca, żmiję zygzakowatą.

Pełna lista występujących zwierzą dostępna jest tutaj.

Krajobraz

Jak wcześniej wspomniałam występuje tu krajobraz typowy dla obszarów dawnych zlodowaceń. Pełno tu pagórków, wzniesień czy wałów. Wszystko to przykryte jest łąką lub porośnięte gęstym lasem, przez który biegną piaszczyste ścieżki. Co chwilę natrafić można na jeziora. Są to głównie jeziora rynnowe i morenowe – także ukształtowane w wyniku zlodowaceń. Zajmują one powierzchnię 490 ha.

Park Krajobrazowy pamięta również wiele wydarzeń rozgrywających się niegdyś na tym terenie. Występują tutaj miejsca pamięci, w tym charakterystyczny wąwóz – rów stanowiący niegdyś granicę pomiędzy zaborem pruskim a rosyjskim.

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.