Słownik geocachera – Geocaching: Certyfikat znalazcy

Czym jest certyfikat?

Certyfikat to papierowe potwierdzenie znalezienie skrytki. Przyjęło się, że założyciele zostawiają trzy takie certyfikaty – dla trzech pierwszych znalazców. Jest to pewien rodzaj nagrody, jaką keszer otrzymuje za szybkie znalezienie geopojemnika. Dlatego wielu geocacherów na bieżąco śledzi mapę skrytek, sprawdzając, czy w okolicy nie powstała jakaś nowa. Czasami wśród użytkowników ma miejsce prawdziwa rywalizacja o to, który z nich zdobył więcej „FTF-ów”.

Jak wygląda certyfikat?

W Internecie bez problemu można znaleźć przeróżne gotowe wzory certyfikatów. Jednak nie ma obowiązującego szablonu. Ich kształt, napisy, forma graficzna czy materiał, z którego są wykonane, zależą od pomysłowości właściciela danej skrytki. Często nawiązują też do miejsca ukrycia.

Na certyfikatach można znaleźć skróty:

  • FTF (First to Find) – pierwszy znalazca
  • STF (Second to Find) – drugi znalazca
  • TTF (Third to Find) – trzeci znalazca

Kto otrzymuje certyfikat?

Jak wcześniej wspomniałam, zwyczajowo trzech pierwszych znalazców. Jednak zdarzają się skrytki tylko z jednym certyfikatem – tym dla najszybszego keszera lub takie, w których tego typu wyróżnienia nie występują. Niekiedy we wnętrzu pojemnika można znaleźć potwierdzenia dla wszystkich znalazców (osobiście spotkałam się z takim zwyczajem na Podkarpaciu i w Małopolsce).

Jak zalogować takie znalezienie?

Tak jak każde inne. Na początek w papierowym logbooku, znajdującym się wewnątrz pojemnika. Wystarczy nick i data (można również dodać jeden z wyżej wymienionych skrótów). Niekiedy logbooki na pierwszej stronie posiadają specjalnie oznaczone miejsce, które uzupełnia się swoim geocachingowym nickiem.

W drugiej kolejności potwierdzenie należy zalogować w serwisie geocaching.com.

Wielu keszerów monitoruje swoje statystyki na platformie GC Project. Znajdują się tam między innymi informacje o ilości zdobytych „FTF-ów”. Aby nasz log (związany ze znalezieniem skrytki jako pierwsza osoba) liczył się do tych statystyk, podczas wpisu na stronie, należy użyć jednej z  trzech form umieszczenia skrótu: {*FTF*}, {FTF} lub (FTF).

Dobre zwyczaje

Geocacherzy na poszukiwania skrytek często wybierają się grupowo (ze znajomymi keszerami). Dlatego trzeba pamiętać, że znalezienie nowo powstałej skrytki dotyczy całej grupy. Panuje zasada: jeden certyfikat na jednego znalazcę, jeżeli znalazcą jest grupa, wtedy jeden certyfikat na grupę.

Wyobraźcie sobie taką sytuację: paczka znajomych umawia się na keszowanie, bo w okolicy pojawiła się nowa skrytka. Szybko udali się pod wskazane współrzędne i odnaleźli pojemnik, w którym były certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców. Wpisują się do logbooka, zabierając po kolei poszczególne certyfikaty – dla pierwszego/drugiego/trzeciego znalazcy.

Niby oficjalnie nie zabronione, aczkolwiek sami musicie przyznać, że jest to lekko niepoważne zachowanie. Według „dobrego zwyczaju” powinni oni zalogować zbiorowy „FTF” i wziąć tylko jeden certyfikat. Następnie (jeśli zależy im  na statystykach) na stronie dodać wpis używając jednego z wcześniej wymienionych formatów.

Zapraszam także do przeczytania innych wpisów, wchodzących w skład Słownika geocachera.

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.