Góra Szybowcowa koło Jeleniej Góry

Zastanawialiście się kiedyś jakie zwierzęta zamieszkują polskie lasy i łąki? My ruszyliśmy w ich poszukiwaniu. W tym celu wybraliśmy się do leżącego niedaleko Jeleniej Góry, Jeżowa Sudeckiego, gdzie znajduje się Góra Szybowcowa.

Góra Szybowcowa

Stanowi najwyższy punkt Małego Grzbietu – jej wysokość to 561 m n.p.m. Ze względu na odpowiednie warunki naturalne, w 1924 roku powstało tu szybowisko. Na jej szczyt można dojechać samochodem – znajduje się tam Aeroklub Jeleniogórski. Jednak największa atrakcją, która przyciąga turystów jest punkt widokowy. Podziwiać stąd można wspaniałą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej oraz widok na pasma górskie Karkonoszy, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich.

Geocaching

Po rozkoszowaniu się widokami, przyszedł czas, aby wyruszyć na wspomniane wcześniej poszukiwanie zwierząt. I w tym wypadku pomógł geocaching, a dokładniej seria skrytek ukryta na zboczach Góry Szybowcowej.

Wspomniany trial powstał z okazji eventu „Noc Kupały”.  Założyciele każdą ze skrytek poświęcili jednemu ze zwierząt, które można tutaj spotkać. I tak mamy tu między innymi: jeża, wydrę, bobra, borsuka, żmiję zygzakowatą, sarnę, dzika oraz wiele gatunków ptaków i owadów. Każdy kesz posiada także opis poszczególnego zwierzęcia wraz z jego zdjęciem, a ukryta jest w miejscu, w którym  możemy go spotkać – w korzeniach, norach, dziuplach, w trawie i na drzewach. Oprócz tego, sam wygląd pojemnika nawiązywał do konkretnego gatunku przedstawiciela fauny. Całość jest niezwykle dopracowana, a szukanie serii to istna przyjemność.

Nie zawsze było łatwo. Już przy szukaniu drugiej skrytki – żaby – mieliśmy kompletnie przemoczone buty. Bo żaba jak to żaba, schowała się przy bajorku, w środku lasu. Dobrze, że pogoda dopisała i spodnie oraz buty szybko wyschły. W zdecydowanej większości towarzyszyły nam ładniejsze widoki – głównie łąki z różnorodnymi kwiatami.

Z tej serii udało nam się dostrzec 12 zwierząt oraz znaleźć kilka innych skrytek, niezwiązanych z trailem. A ponad drugie tyle czeka jeszcze na swoją kolej.

Mapa

Loading map...

Loading

p

Spodobał Ci się ten post?
Daj nam o tym znać, zostawiając pod nim komentarz. Możesz także udostępnić wpis – dzięki temu Twoi znajomi również będą mieli okazję go przeczytać. Dodatkowo zapraszamy na nasze profile na facebooku i Instagramie – znajdziesz tam sporo zdjęć, głównie tych niepublikowanych na blogu.
 • Pingback: Jelenia Góra: krótki, geocachingowy spacer - Zapiski geocacherki()

 • Pingback: Przejazdem przez Jelenią Górę - Zapiski geocacherki()

 • Późnym wieczorem, w lecie, przy przejrzystym powietrzu jest widoczna piękna panorama Jeleniej Góra. Takie rozświetlone miasto 😛 na Górę Szybowcową można się dostać przez las, idąc od Zabobrza, osiedla (dzielnicy) Jeleniej Góry, prawie u podnóży Góry Szybowcowej. Może nie całkiem na samą górę, ale wychodzi się tuż przy górze, potem do pokonania tylko pagór i już 🙂

 • Zajechałam na Szybowcową kiedyś skuszona ideą pięknych widoków, a wtem pogoda się załamała i było paskudnie, wietrznie, zimno. I na domiar złego kawę z mlekiem wypiłam, a mój organizm nie trawi laktozy 😀 Więc Szybowcowej nie lubim 😉

 • Anonimowy

  Niestety jeża ktoś już pociągnął. Ktoś wsadfził na jego miejsce opakowanie z kinder niespodzianki

 • Jestem pozytywnie zaskoczona, że coś takiego można znaleźć w Polsce. I to całkiem niedaleko od Wrocławia! 🙂 Pod koniec października miałam zamiar jechać w góry, może właśnie tam dotrę?
  Pozdrawiam!

 • smallredcherry

  Piękne widoki! 🙂 Super zdjęcia.

 • świetnie wyglądają te kesze, piękne zwierzątka na nich są. szczególnie ten jeżyk mi się szalenie podoba. 🙂
  widzę, że kolejna świetna wycieczka za wami. piękne okolice tam są, ja już powoli planuję przyszłoroczną wyprawę w Sudety i na pewno będę się Tobą inspirowała. 🙂
  a co do ilości moich komentarzy, to sobie hasam w wolnych chwilach po różnych grupach blogerskich i wynajduję różne blogi, które komentuję i czasem ktoś się odwdzięcza. 😉
  pozdrawiam.